Начало » Кинезитерапия » плоскостъпие
КИНЕЗИТЕРАПИЯ ПРИ ПЛОСКОСТЪПИЕ
Плоскостъпие
Плоскостъпието е деформация, при която има загуба на надлъжния или напречния, или и на двата свода на стъпалото.
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ПЛОСКОСТЪПИЕТО?
Стъпалото има два свода: напречен – между палеца и безименния пръст и надлъжен – от основата на пръстите до петата. Ролята им е да омекотяват натоварването на тялото при ходене.
Плоскостъпието, наречено плоското стъпало или дюстабан (pes planus/ pes planovalgus) е деформация, при която има загуба на надлъжния или напречния, или и на двата свода на стъпалото.
Петата може да се отклони навън, погледната отзад, което се нарича валгусно отклонение или прониране. Отпечаткът на ходило с плоскостъпие е плътен, докато нормалното ходило има арка.
Погледнато от вътрешната страна, ходилото губи малко или повече своя надлъжен свод и цялото стъпало се опира на пода. Това често се наблюдава, когато медиалният свод на стъпалото се приближава (повече от очакваното) до земята или осъществява контакт със земята.
ВИДОВЕ ОТПЕЧАТЪЦИ НА СТЪПАЛОТО И ПЛОСКОСТЪПИЕ
За определяне на формата на стъпалото се прави отпечатък на ходилото, наречен плантограма. Отпечатък на стъпалото върху обикновен лист хартия. Съществуват и модерни системи, при които освен отпечатъка, могат да се определят и силата на натиска на всяка точка от ходилото. Използват се тензоплатформи, на които сигнала се обработва от компютър и се нарича плантограф.
- Нормален свод. Двата – напречният и надлъжният свод са добре очертани. Натоварването на ходилото пада на 3 основни точки – на петата; отпред вътрешно непосредствено пред палеца; и отпред външно непосредствено пред пети пръст. Наблюдава се загрубяване на кожата на петата, както и пред палеца и малкия пръст.
- Висок свод. Нормално разпределение на натоварването на ходилото, но липсва контакт с пода на средната част на стъпалото.
- Паднал напречен свод. Нормален изглед на отпечатъка. Натоварването на ходилото е отпред и в средата около втори, трети и четвърти пръст. В средата на предноходилната област обикновено се образува мазол.
- Паднал надлъжен свод. Гъвкаво плоскостъпие. Зоните на натоварване на стъпалото са запазени, но отпечатъкът е променен като цялото ходило се опира на пода. Може да се коригира.
- Тежко структурно плоскостъпие. Цялата тежест на стъпалото е върху вътрешната страна на ходилото. Много трудно или невъзможно да се коригира.
За определяне на вида на стъпалото и плоскостъпието трябва да се посети специалист ортопед.
Гъвкаво плоско стъпало с късо ахилесово сухожилие
Този вид плоскостъпие е познат още като гъвкаво плоско стъпало, което е в комбинация с късо ахилесово сухожилие. Той съвпада с първия плоскостъпие, но върху него се наслагва симптоматиката на късото ахилесово сухожилие – допълнително изкривяване на походката и по-чести оплаквания от болка в долната част от ходилата. Характерен симптом е също така появата на болка в петата при стъпване.
Един от тестовете за скъсяване на ахилесовото сухожилие е свързан с клякане, без да се отлепват петите от пода. Кинезитерапевтът Борислав Чонгов описва степените невъзможност за клякане, като причините може би са комплексни и не са свързани само с ахилесовите сухожилия. Скъсяването на ахилесовото сухожилие води до отклонение на петата навън (пронация или валгус) при клякане.
Тези видове се повлияват положително с кинезитерапия, ходене с боси крака, ортопедични стелки или използване на ортопедичен килим Ортопъзел.
Детско плоско стъпало
От раждането до 3 годишна възраст при плантограма децата имат плоскостъпие. Това е нормално физиологично явление поради все още развиващото се ходило и натрупване на повече мастна тъкан в областта на ходилото. Мастната тъкан постепенно намалява с порастването на детето.
Нормално оформено ходило се образува при между 6 до 8 годишна възраст. При наличие на плоскостъпие между 8 и 9 години, лекарят може да счита това за истинско плоско стъпало.
Ригидно плоско стъпало
Надлъжните сводове на стъпалото са паднали в нормална изправена позиция на тялото. Не се възстановяват при повдигане на пръсти, също не се коригира свода при повдигане на палеца на крака нагоре. Това състояние е структурно. Може да е свързано с вродени допълнителни костици, тарзална коалиция или други промени в ходилата. Трудно се подава на лечение с кинезитерапия. Много често изисква оперативно лечение.

ПРЕДРАЗПОЛАГАЩИ ФАКТОРИ ЗА ВЪЗНИКВАНЕТО НА ПЛОСКОСТЪПИЕ
Причините за плоскостъпието включват твърде много фактори и могат да бъдат вродени или придобити. Вроденото плоскостъпието се диагностицира през първите години от живота. Придобитото плоскостъпие може да се причини от:
Ставна халтавост по наследство (по-голяма подвижност на ставите и по-слаба съединителна тъкан) – най-честата причина;
Наранявания на стъпалото и глезена като разкъсване или дисфункция на връзки и/или сухожилия;
Травматично увреждане – фрактури (счупване на костите на крака) и други наранявания на стъпалата, както и мускулни промени;
Вродени костни аномалии, като тарзална коалиция (срастване на костите на предноходилната област) или допълнителни костици, които променят структурата на ходилото. По-тежките случаи, може да изискват оперативна намеса;
Промяна в структурата на сухожилията около ходилото като скъсено ахилесово сухожилие или мускулите на прасеца. Промяна на хода на сухожилието на задно-пищялния мускул;
Наднормено тегло;
Плоски стъпала могат да възникнат в резултат от бременност, което се дължи на комбинация от наднормено тегло и необходимата ставна халтавост като подготовка за раждането;
Някои медицински състояния и заболявания като артрит, спина бифида, церебрална парализа, артрогиропоза и мускулна дистрофия;
Рахит;
Парализа на мускулите на долните крайници;
Неудобни обувки – тесни, с твърда подметка, неподходящ размер;
Скъсени ахилесови сухожилия;
Обездвижване;
Обездвижване;
Недостиг на хранителните вещества в организма.
Статията има информативна цел и не замества консултацията със специалист.
Споделяйте познанието и цитирайте източника!