СЪДЪРЖАНИЕ
Какво да направите, когато разберете за диагнозата сколиоза при деца? Първи практически съвети за родители.
Ако сте родител и сте разбрали, че вашето дете има сколиоза, вероятно сте изпитали различни емоции – от тревога до вина. Това е напълно нормално и е важно да знаете, че не сте сами. В наръчника “Сколиоза при деца – практически съвети за родители” ще ви предоставим някои практични съвети и насоки, за да ви помогнем да се адаптирате към тази нова ситуация.
Когато лекарят ви информира за сколиозата, е възможно да почувствате шок, тревога, отричане или дори вина, че не сте го забелязали по-рано.
Сколиозата е състояние, при което се наблюдава необичайна странична извивка, включваща завъртане и промяна на физиологичните извивки на гръбначният стълб. Може да бъде единична (С образна) или двойна (S образна).
Важно е да помните, че сколиозата не е ваша грешка и че ранното откриване е предизвикателство за много родители.
Приемането
Най-доброто, което можете да направите, е да приемете информацията спокойно и да потърсите специализирана помощ.
Да, но как да приема нещата спокойно?
Отговорът е колкото прост, толкова и сложен. За някои хора може да бъде трудно да приемат нещата спокойно, но има начин.
Много хора, с които работя се обвиняват лично и/или кармата си, заради това, което са получили като диагноза за себе си или децата си. Всъщност, важно е да приемем, че не всичко се случва, защото НИЕ сме направили нещо „редно“ или „нередно“, „правилно“ или „неправилно“. Да, понякога не се грижим достатъчно и не спазваме добрите съвети на здравия разум, но има неща, които не зависят от нас.
Кратко упражнение:
Погледнете цветето в саксията до вас или растителността в близката градинка. Какво може да наблюдавате? Един стрък е израснал ниско, друг върви високо нагоре. Някое листо е избуяло и сякаш превзема пространството, а друго като че едва пробива и се е свряло под останалите. Едно стебло изглежда слабо и крехко, а друго по-стабилно и жилаво. Раснали са в едно и също място, при едни и същи условия и са гледани от един и същи градинар.
Въпроси за размисъл?
Следва ли да заключим, че ниските и слаби стебла са направили нещо лошо, за да пораснат такива? Следва ли да заключим, че градинарят е направил нещо погрешно, заради което не всеки стрък е еднакво израснал?
Има да приемем, че не всичко е в нашия контрол и някои неща се случват въпреки него. Реалността е такава, каквато е! Фактите относно миналото и настоящето са факти, дори когато не ни харесват.
Ние не сме по-велики от природата. Пуснете контрола!
Не търсете виновни, не губете време в спорове и съпротива срещу новината. Колкото по-бързо преодолеете собственото си объркване, толкова по-адекватно ще е вашето поведение. Това, което зависи от вас сега е какви действия ще предприемете напред, за да намалите вредата или поправите щетите. Вместо да се тревожите за това, което е извън вашия контрол, направете 100% от това, което зависи от вас за по-добра прогноза.
Подходът, който ползвам в практиката си: Станалото, станало! От тук нататък какво правим?!
Пробвайте:
- Дишаме дълбоко три пъти (това помага във всяка ситуация )
- Търсим помощ от квалифицирани специалисти: ортопед, ортезист (при необходимост), кинезитерапевт, специализирал в гръбначни състояния, психолог и им се доверяваме.
- Договаряме с тях и децата си даден оздравителен план
- Водим редовно детето и спазваме предписаните насоки за дома
- Следим прогреса, съобщаваме за настъпили промени, които могат да го възпрепятстват и ако се налага, предоговаряме плана и следваме новите насоки
- Продължаваме да водим обичайния си начин на живот и да вършим любимите си занимания: хоби, спорт, развлечения.
Месецът на сколиозата - юни
Заповядайте на детската конференция “Аз и сколиозата” на 22 юни 2024 г. от 10:00 ч под купола на софийското Ларго, площад “Независимост”.
С участието на водещи специалисти в областта на гръбначните изкривяания, а деца със сколиоза ще представят своите таланти. Водещ Йоана Йокко. Вход свободен.
За повече информация посетете страницата на събитието: https://siz.bg/mesets-na-skoliozata/
Фокус и ефективно взаимодействие между всички заинтересовани
Отговорен лидер
Както глутницата вълци имат САМО един лидер, определете отговорен член от семейството, който да следи и управлява процеса на лечение и рехабилитация на детето. Тук авторитета и мъдростта на „мениджъра здравни връзки“ се измерват чрез способността му да влияе на поведението на другите в семейството (не зависи от пола или възрастта), за да заработите като добре координиран механизъм.
ВАЖНО!!! В никакъв случай НЕ бива да позволявате детето да става водач на глутницата!
Останалите членове на семейството не са освободени от отговорност пасивни наблюдатели или съдебни заседатели, които да оценяват работата на двойката отговорник-пациент. Те могат да бъдат лоялните вълци-войни, които са силни и мощни инструментите на лидера при добива на блага. Общите усилия, насочени в една посока, могат да доведат до значими резултати и промени, които иначе биха били невъзможни за постигане самостоятелно.
Не забравяйте да изградите и добри доверителни взаимоотношения със специалистите, които работят с детето в екипа. В повечето случаи, ще ви се налага да прекарвате значително време заедно. Възползвайте се от техните задълбочени знания и клиничен опит, за да проверявайте информацията, която получавате от близки или в интернет.
Как да реагирате и да се отнесете към детето?
Децата се влияят от емоциите на родителите си и това е още една причина да останете (изглеждате) спокойни и уверени, дори когато сте притеснени.
Поговорете с детето си открито и честно, обяснявайки му, че сколиозата не е нещо, от което да се срамува или страхува. Подчертайте, че много хора живеят пълноценен живот с тази диагноза. Съвременните специалисти ортопеди и физиотерапевти дори наричат сколиозата – състояние, а не диагноза. Дайте примера с храста по-горе, за да му помогнете да приеме ситуацията спрямо природните закони – без обвинение или самообвинение.
Пубертетът е време на много промени и емоции, което може да направи справянето със сколиозата още по-трудно. Диагнозата сколиоза може да има значително емоционално въздействие, активирайки поредица от емоции, които са трудни за управление. Обичайно срещани са гняв, страх, срам, разочарование, които от своя страна могат да доведат до ниска самооценка или социална изолация.
Подкрепете детето си, като го насърчите да говори за своите чувства и да изразява емоциите си. Комуникацията и доверието са ключови за справяне с всяка ситуация.
Идентичността и образът на тялото
- чрез спорт, изкуство или други хобита;
- подкрепете неговото вдъхновение към нещо, което може да насочи мисълта към дейност за разтуха от обичайното ежедневие;
- развийте талант.
- Грижата за юноши с идиопатична сколиоза предполага индивидуален подход, внимателно извършване на необходими на детето дейности, умение да се влезе в неговия свят и да се съотнесат неговите проблеми със собствените ни усещания.
- Грижата за подрастващи с идиопатична сколиоза изисква внимателно запланувани действия, доверие и помощ в процеса на адаптиране на детето към променящите се условия на неговия живот.
Запомнете!
- Грижата за юноши с идиопатична сколиоза предполага индивидуален подход, внимателно извършване на необходими на детето дейности, умение да се влезе в неговия свят и да се съотнесат неговите проблеми със собствените ни усещания.
За автора на наръчника "Сколиоза при деца - практически съвети за родители"
Емилия Крушков – психолог и водещ на интерактивни обучения и програми за личностно развитие и промяна.
Повече информация за Емилия Крушков на сайта на Център за превенция и управление на стреса “Серенити”.