Историята на Ивайла Йонкова за ефекта от плуването при сколиоза
“Аз тренирам плуване от почти 10 години. Когато бях малка, родителите ми решиха да ме запишат. В началото не харесвах много спорта, но благодарение на Емил Милков от Национален спортен клуб „Олимп“, първия ми треньор, започнах да обичам плуването и тренирах с желание” – започва своя разказ талантливата състезателка по плуване Ивайла Йонкова и добави: ”Преди три години, докато загрявах в предишния ми отбор, треньорката забеляза, че имам изкривяване. Посъветва ме да говоря с родителите си. Те също го забелязаха и ме насочиха към ортопед.”
Кинезитерапевтична програма с упражнения, плуване и сколиоза
“Когато се срещнахме за първи път с Ивайла в УСБАЛ по ортопедия “Проф. Бойчо Бойчев, установихме 36 градуса двойна кривина, което наложи лечението с корсет ”- каза Борислав Чонгов, кинезитерапевт от университетската болница.
Сколиозата може да се лекува по различни начини в зависимост от тежестта:
- До 20 градуса: специфични физиотерапевтични упражнения.
- Над 25 градуса: освен упражнения и кинезитерапия, е необходимо поставянето на корсет.
Заедно с поставянето на корсета, Ивайла започва да следва кинезитерапевтична програма с упражнения, като същевременно продължава активно да тренира плуване.
Ортопедично лечение, плуване и сколиоза
“От 1 до 3% от децата могат да развият лека или тежка форма на сколиоза. Това е триизмерно изкривяване на гръбначния стълб, което включва деформация в трите равнини – напред, настрани и торзия на прешлените – усукване на гръбначния стълб около неговата ос.” – обясни д-р Евгени Влаев, ортопед – травматолог от УМБАЛ Токуда.
Лечението може да включва:
- специализирана гимнастика;
- упражнения;
- плуване;
- корсетолечение (ако е необходимо).
Корсетолечението изисква носене на корсета 18-20 часа на ден. В останалото време може да се практикува плуване или други терапевтични дейности. За да постигне положителен ефект, Ивайла използва времето извън корсета за тренировки в любимата си среда – басейна.

Плуването при сколиоза - тренировките
Плуването е един от най-добрите спортове за хора със сколиоза. Доказано е, че то помага не само на децата със сколиоза, но и на всички хора.
“При работа с деца с диагностицирана сколиоза не се изисква много повече внимание, отколкото с други деца, но трябва да се следи за:
- правилната техника,
- ограничаване на стиловете бруст и делфин, които натоварват гръбначния стълб и таза.
Най-подходящи за хора със сколиоза са стиловете крол и гръб, тъй като те не натоварват напречната ос на гръбначния стълб, а само надлъжната.” – обясни Любомир Симеонов, треньор на НСК “Олимп”
Резултатът от мултидисциплинарното лечение на Ивайла
“Благодарение на плуването заздравих мускулите си, подобрих стойката си. Плуването ме учи на дисциплина, носи ми удовлетворение и се чувствам полезна, защото правя нещо смислено.” – сподели Ивайла.
След три години упражнения и носене на корсет по 20 часа на ден, Ивайла постига значителен напредък. Изкривяването в горната част на гръбнака ѝ намаля от 36° на 30°, а в долната – от 34° на 27°. Макар че е трудно да се намаляват градусите при сколиоза, видимите резултати са обнадеждаващи.
