Скрининг за гръбначни изкривявания и плоскостъпие в Банско и Разлог

СКРИНИНГ ЗА ГРЪБНАЧНИ ИЗКРИВЯВАНИЯ И ПЛОСКОСТЪПИЕ - OТЧЕТ ЗА ОБЩИНИ БАНСКО-РАЗЛОГ

В момента в България няма обща, стандартизирана система за скрининги за гръбначни изкривявания и плоскостъпие, насочени към ранното им откриване. Липсата на стандартизация може да доведе до фалшиво отрицателни или фалшиво положителни резултати от прегледите. Фалшиво отрицателният резултат може да доведе до прогресиране на проблема, необходимост от лечение с ортопедични средства и даже до операция. Фалшиво положителният резултат от теста от своя страна води до ненужен стрес за родителите/детето и въвеждане на ненужно лечение, което генерира тежест за здравната система. 

По инициатива на Ротари клуб Банско-Разлог се организираха скрининги за гръбначни изкривявания и плоскостъпие гр. Банско и гр. Разлог на 9 януари 2023 г. Тестовете бяха прецизно подбрани и разработени от ортопеди и кинезитерапевти с подкрепата на Нациоанална Спортна Академия „Васил Левски“ и УСБАЛ по Ортопедия „Проф. Бойчо Бойчев“, София, България.

На публична лекция пред обществеността кинезитерапевтът Борислав Чогнов, д-р публично оповести и разясни резултатите от проведеното обследване. за

СКРИНИНГИ ЗА ГРЪБНАЧНИ ИЗКРИВЯВАНИЯ

ВИДОВЕ ГРЪБНАЧНИ ИЗКРИВЯВАНИЯ

Гръбначите изкривявания и плоскостъпието могат да бъдат в следствие на лоши навици от ежедневието на децата, като лоша стойка при учене или взиране на все по-популярните малки или по-големи екрани. Неправилно носене на ученическите раници. Липса на спортни активности. Обездвижване. Не правилно хранене. Както и на съвкупност от причини, които включват генетични особености, хормонални промени, психични състояния. В крайна сметка структурните гръбначни изкривявания все още нямат убедителни доказателства от науката.

  • Нормален гръбначен стълб (хармонична стойка) – Нормалната форма на гръбначния стълб е крива. Той е с двойно S-образна форма погледнат отстрани. В шийна област е извит напред (лордоза). В гръдната област е извит назад (кифоза). В поясния отдел е извит отново напред (лордоза), а кръстната кост е с лека извивка назад (кифоза). Погледнат отпред или отзад очакванията ни са да няма извивка – да бъде изправен. Страничната извивка на гръбначния стълб се нарича сколиоза.
  • Плосък гръб – представлява разновидност на нормалната стойка, като извивките на гръбначния стълб са намалени.
  • Кръгло-вдлъбнат гръб – представлява разновидност на нормалната стойка, като извивките на гръбначния стълб са леко увеличени от нормалните.
  • Кифотична стойка – представлява увеличена гръдна извивка назад (кифоза). Главата е изнесена напред и изглеждаме прегърбени. В последно време навлиза все повече термина „чат врат“, който до голяма степен описва една от причините за това изкривяване – неправилното боравене със смарт-мобилните устройства, таблети и компютри.
  • Лордотична стойка – представлява увеличена поясна извивка напред (лордоза). Представлява изпъкване на корема напред и се характеризира с слаба коремна мускулатура и седалищна мускулатура.
  • Отпусната стойка – стойка, но се различава по това, че торсът е изнесен назад, а тазът отива напред. Много често се получава от слаба мускулатура в комбинация от лош навик на седене на стол, в училище, в къщи, на дивана и т.н. Обикновено сядаме напред на стола и се облягаме в извито положение.
  • Сколиотична стойка и сколиоза –  представлява странична извивка на гръбначния стълб. Може да се причини от лоша асиметрична позиция на писане или учене. Трябва да се разграничава истинската сколиоза, която представлява изкривяване на гръбначния стълб, получаваща се от неопределени за сега причини. Истинската сколиоза се появява при деца между 10 и 14 годишна възраст и засяга от 3 до 5% от децата. Установена навреме, може да се забави или спре нейната прогресия и да не се стигне до поставянето на ортопедичен корсет или в по-развит стадий оперативно лечение. Сколиозата се доказва само с рентгенова снимка, измерва се големината ѝ по метода на Cobb.
Тест на Адамс за откриване на сколиоза

ТЕСТ НА АДАМС ЗА ОТКРИВАНЕ НА СКОЛИОЗА ПРИ СКРИНИНГИ

Тестът на Адамс представлява от изправена позиция се навеждаме напред с отпуснати ръце и глава. При позитивен тест виждаме:

  1. Изпъкване от едната страна на гръдния кош (ребрена гърбица) спрямо другата или изпъкване на мускула в поясната област (мускулен вал).
  2. Отклоняване от правата линия на гръбначния стълб.
  3. В профил – плоска зона. Изпъкването в ляво или дясно се отчита със сколиометър. Установяването на сколиозата е с помощта на сколиометър, като е определена граница от 7° за изпращане към лекар и рентгенова снимка, а показатели между 4° и 6° трябва да се следят на 2-3 месеца.

СКРИНИНГ ЗА ПЛОСКОСТЪПИЕ

  • Нормално ходило – Ходилото е структурата в човешкото тяло, което е най-натоварено не само с тежестта му, а и с амортизационната му роля, която се осъществява от наличието на нормалните физиологични сводове. Те са два надлъжни (външен и вътрешен) и един напречен намиращ се в предно-ходилната област.
  • Паднал свод  Това е намаляване на височината на нормалните физиологични сводове. Измерва се на плантограма, като се отчитат специфични индекси (индекс на Чижин, Chippaux-Smirak index, ъгъл на Clark, индекс на Staheli).
  • Плоскостъпие  Намаляване височината на нормалните физиологични сводове до степен при която цялото ходило е в контакт със пода. Не се вижда сводестата му структура. Отчита се с специфични индекси на плантограма (индекс на Чижин, Chippaux-Smirak index, ъгъл на Clark, индекс на Staheli).
  • Скъсени ахилесови сухожилия -Установяват се при невъзможност за клякане без да се повдигнат петите от пода. При скъсени ахилесови сухожилия се установява невъзможност за клякане до крайна позиция. Ако не се повдигнат петите от пода, се залита с падане назад. Скъсените мускули по задната верига на тялото могат до доведат до по-късна проява на проблеми, като например ниска кръстна болка.

ТЕСТ ЗА СКЪСЕНИ АХИЛЕСОВИ СУХОЖИЛИЯ

Клякане със събрани ходила, без да се повдигат петите от пода. Оценка 0 е нормално пълно клякане (липсва скъсяване). Оценка 1 е невъзможност да се клекне напълно (леко скъсяване). Оценка 2 при клякане, докато бедрата достигат хоризонталната равнина (средностепенно скъсяване). Оценка 3 е когато бедрата не могат да достигнат до хоризонталната равнина (тежко степенно скъсяване).

Дете изпълнява тест за скъсено ахилесово сухожилие

РЕЗУЛТАТИ ОТ СКРИНИНГОВИТЕ ИЗМЕРВАНИЯ НА ГРЪБНАЧЕН СТЪЛБ И ПЛОСКОСТЪПИЕ

РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ В ГРАДОВЕТЕ БАНСКО И РАЗЛОГ:

От 9  до 13 януари 2023 година се проведе скрининг за гръбначни изкривявания и плоскостъпие в гр. Разлог и гр. Банско. Бяха прегледани 712 деца като от град Банско – 345 деца, а от град Разлог – 367 (виж Диаграма 1).

 

Диаграма 1. Разпределение в градовете Банско и Разлог.
Диаграма 1. Разпределение в градовете Банско и Разлог.

РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ ПО КЛАСОВЕ:

  • 3ти клас 2 деца – 172 (24%);
  • 4ти клас 2 деца – 164 (23%);
  • 5ти клас 2 деца – 142 (20%);
  • 6ти клас 2 деца – 117 (17%);
  • 7ти клас 2 деца – 117 (16%);
  • средна възраст  10,8 г. (виж Диаграма 2).
Диаграма 2. Разпределение по класове.
Диаграма 2. Разпределение по класове.

РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ ПО ПОЛ:

  • Момичета 354 (50%);
  • Момчета 358 (50%) (виж Диаграма 3).
Диаграма 3. Разпределение по пол.
Диаграма 3. Разпределение по пол.

РЕЗУЛТАТИ ОТ ИЗМЕРВАНЕТО НА СТОЙКАТА И НАЛИЧИЕТО НА ГРЪБНАЧНИТЕ ИЗКРИВЯВАНИЯ

Общото изследване на гръбначните изкривявания включваше разпределението на децата според тяхната стойка:

  • Хармонична стойка – 264 (37%);
  • Плосък гръб – 105 (15%);
  • Кръгло-вдлъбнат гръб – 4 (1%);
  • Кифотична стойка – 27 (37%);
  • Лордотична стойка – 9 (1%);
  • Отпусната стойка – 209 (29%);
  • Сколиотична стойка – 94 (13%) ( виж Диаграма 4).
Диаграма 4. Разпределение на гръбначни изкривявания.
Диаграма 4. Разпределение на гръбначни изкривявания.

За реално разпределение приехме съвременните тенденции, като плоският гръб и кръгло-вдлъбнатия гръб ги приехме за нормална стойка и разновидност на хармоничната стойка:

  • Хармонична стойка – 373 (53%);
  • Кифотична стойка – 27 (37%);
  • Лордотична стойка – 9 (1%);
  • Отпусната стойка – 209 (29%);
  • Сколиотична стойка – 94 (13%) (Виж Диаграма 5).
Диаграма 5. Реално разпределение на гръбначни изкривявания.
Диаграма 5. Реално разпределение на гръбначни изкривявания.

Разпределението на различните отклонения на стойката по класове може да се види на диаграма 6.

Диаграма 6. Разпределенеие на стойката по класове.
Диаграма 6. Разпределенеие на стойката по класове.

Разпределението на стойката по пол може да се види на диаграма 7.

Диаграма 7. Разпределенеие на стойката по според пола.
Диаграма 7. Разпределенеие на стойката по според пола

РЕЗУЛТАТИ, УСТАНОВЕНИ СЪС СКОЛИОМЕТЪР ЗА НАЛИЧИЕ НА СКОЛИОЗА

При измерването със сколиометър открихме 57 деца със стойност над 4 градуса ъгъл на ротация на торса (ЪРТ), което е 8% от всички изследвани деца. Над 7 градуса ЪРТ на сколиометър открихме при 10 деца, при които е препоръчително да се направи консултация с личния лекар и рентгенография на гръбначния стълб. Когато показанията на сколиометъра са между 4 градуса и 6 градуса , детето трябва да се следи на всеки 2-3 месеца. Показанията на сколиометъра са демонстрирани на таблица 1 по класове и таблица 2 по пол.

Таблица 2. Показания на сколиометър по пол.
Таблица 1. Показания на сколиометър по класове.
Таблица 2. Показания на сколиометър по пол.
Таблица 2. Показания на сколиометър по пол.

РЕЗУЛТАТИ ОТ ИЗМЕРВАНЕТО НА ХОДИЛАТА

При изследването на ходилата отчетохме резултатите за:

  • нормално ходило – 391 (55%);
  • паднал свод – 274 (38%);
  • плоскостъпие – 47 (7%) (Виж Диаграма 8).
 
Диаграма 8. Резултати при изследването на ходилата за плоскостъпие.
Диаграма 8. Резултати при изследването на ходилата за плоскостъпие.

Разпределението на стойката по пол може да се види на диаграма 7.

Диаграма 9. Резултати при изследването на ходилата за плоскостъпие по класове.
Диаграма 9. Резултати при изследването на ходилата за плоскостъпие по класове.

Разпределението при изследването на ходилата според пола на децата може да се види на диаграма 10.

Диаграма 10. Резултати при изследването на ходилата за плоскостъпие според пола.
Диаграма 10. Резултати при изследването на ходилата за плоскостъпие според пола.

РЕЗУЛТАТИ ОТ ИЗМЕРВАНЕТО НА АХИЛЕСОВИТЕ СУХОЖИЛИЯ

При изследването на ахилесовите сухожилия използвахме теста за клякане без повдигане на петите от пода. Отчетохме:

  • норма при 400 (57%);
  • леко степенно скъсяване – 80 (12%);
  • средно степенно скъсяване на ахилесовото сухожилие – 99 (14%);
  • тежко степенно скъсяване на ахилесовото сухожилие – 133 (17%);

За реално скъсени ахилесови сухожилия могат да сметнат степен 2 и 3, които са 232 (31%), (Виж Диаграма 11).

 
Диаграма 11. Резултати при изследването на ахилесовите сухожилия.
Диаграма 11. Резултати при изследването на ахилесовите сухожилия.
Таблица 2. Показания на сколиометър по пол.
Таблица 2. Показания на сколиометър по пол.

На диаграма 12 се вижда разпределението на скъсяване на ахилесовото сухожилие по класове, като можем да отчетем увеличаване на тенденцията при по-голямо скъсяване в по-горните класове.

Диаграма 12. Резултати при изследването на ахилесовите сухожилия по класове.
Диаграма 12. Резултати при изследването на ахилесовите сухожилия по класове.

На диаграми 13 и 14 се вижда разпределението на скъсяването на ахилесовите сухожилия според пола, като можем да отбележим, че при момчетата имахме по-голяма степен 36% в сравнение с момичетата от 27%.

Диаграма 13. Резултати при изследването на ахилесовите сухожилия при момичетата.
Диаграма 13. Резултати при изследването на ахилесовите сухожилия при момичетата.
Диаграма 14. Резултати при изследването на ахилесовите сухожилия при момчетата.
Диаграма 14. Резултати при изследването на ахилесовите сухожилия при момчетата.

ИНФОРМИРАНЕ НА РОДИТЕЛИТЕ

На всички родители беше издаден фиш за измерването.

При откриване на структурни форми на изменения, като положителен тест на Адамс и отчитане със сколиометър над 4 градуса, плоскостъпие и средно или тежко скъсяване на ахилесовите сухожилия (степен 2 и 3), бяха насочени за допълнителна консултация към личните лекари, които да преценят как да се продължат лечебните дейности.

При откриване на леки форми на отклонение, като сколиотична (неправилна стойка), кифотична стойка, лордотична стойка, отпусната стойка, паднал свод и леко степенно скъсяване на ахилесовото сухожилие насочването бе към кинезитерапия.

Фигура 1. Фиш от измерването на детето, който се дава на родителите.
Фигура 1. Фиш от измерването на детето, който се дава на родителите.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ

С настоящата кампания, осъществена от Ротари клуб Банско-Разлог желаем да подкрепим родителите в тяхното старание децата им да растат здрави и хармонични.
Отклоненията от хармоничната стойка са повод да се обръща повече внимание на спорта, правилният седеж на учебния чин, пред компютъра и останалите дейности от ежедневието. 

Особено внимание трябва да се обръща на прекаленото използване на електронни устройства в живота на децата.

Гръбначните изкривявания и плоскостъпието, които открихме са сравними с отклоненията, които са описани в предишни изследвания в България и по света.

За първи път се провежда тест за оценка на скъсени ахилесови сухожилия. Честотата на теста предизвика интерес да потърсим причината за това явление.
Заедно с Ротари клуб Банско-Разлог ще продължим грижата за нашите деца, като създадем програми, които да помогнат на децата да преодолеят по-лесно настоящите изменения на стойката и ходилата в един: „цялостен модел на екипен мултидисциплинарен подход“.

Статията има информативна цел и не замества консултацията със специалист.
Докладите с резултати от скрининговите обследвания се изнасят на публични лекции и има авторско право на Сколио БГ. Споделяйте познанието и цитирайте източника!

ОЩЕ ПОЛЕЗНИ СТАТИИ
Ошипяването е често срещан проблем, но може да бъде предотвратено с правилни мерки. Ефективни съвети за предотвратяване на образуването на шипове чрез правилни упражнения и балансиран начин на живот.
“Аз и сколиозата” акцентира върху успехите на българските специалисти, високото ниво на лечение на сколиозата у нас. Основният фокус падна върху децата, за които сколиозата е едно преодолимо препятствие. Те се осмелиха да излязат пред всички, за да дадат кураж на тези, които се притесняват и да им покажат, че всичко е възможно. .
Получавайте месечния бюлетин на Сколио БГ

Научавайте първи всички новости, събития и интересни факти от света и България и бъдете правилно информирани с месечния бюлетин на Сколио БГ.

ТЕЛЕФОН И ИМЕЙЛ
0884 717 888
siz@siz.bg
АДРЕС
гр.София, 1404 ж.к. Стрелбище
бул.”Петко Ю. Тодоров”, блок 5
КАБИНЕТИ
Център “Спорт и здраве”
УСБАЛО “Проф. Бойчо Бойчев”
Медицински център “Медикеър”