Как да разпознаем сколиозата при деца?

Как да разпознаем сколиозата?

В месеца на сколиозата продължаваме с инициативите за правилна информираност по въпросите, свързани с това гръбначно състояние. Кинезитерапевът Борислав Чонгов беше гост в сутрешния блок на Bulgaria ON AIR. Там той обясни как да разпознаем сколиозата и какви опасности крие”.

“Най-сериозният проблем при сколиозата са различните мнения, различната информация, която тече. Идеята тук е да обърнем внимание към правилната информацията за състоянието. Нашият фокус е да намалим броя на децата, които се подлагат на операция. Тук идва объркването, че сколиозата се бърка с лошата стойка. За сколиоза говорим, когато имаме несъразмерен растеж на прешлените... Децата със сколиоза имат изкривяване, но са здрави деца”, коментира кинезитерапевтът в предаването.

Лошата стойка при децата и възрастните е около 50-60%. Трябва да се прави разлика между двете. Лошата стойка не води до сколиоза, но може да създаде проблеми с опорно-двигателния апарат, ако се неглижира. 

Възрастта между 10 и 14-годишна възраст изисква повишено внимание

По думите на Борислав Чонгов трябва да бъдем много внимателни между 10 и 14-годишна възраст. Това е времето, през което може да започне гръбначно изкривяване. Кинезитерапевтът обясни как можем у дома да проверим гърба на детето : “Тестът на Адамс е най-показателен за скрининг. Трябва да наведем детето напред със събрани ръце и да погледнем гърба. Ако видим асиметрия – отляво или отдясно, ако е по-повдигнато гръбчето в гръдната област, или има разлика в мускулите в поясната област, или има друго изместване на тялото, това означава, че има лека ротация и е започнал процес”. 

Сколиозата се лекува в мултидисциплинарен екип. Ето защо трябва да се обърнем към лекар ортопед, който да прегледа детето. Той ще назначи последващи изследвания като рентгенова снимка, изследване с Форметрик и ще насочи семейството към подходящо лечение, включително кинезитерапия, корсетолечение или хирургия

ОЩЕ ПОЛЕЗНИ СТАТИИ
Ошипяването е често срещан проблем, но може да бъде предотвратено с правилни мерки. Ефективни съвети за предотвратяване на образуването на шипове чрез правилни упражнения и балансиран начин на живот.
“Аз и сколиозата” акцентира върху успехите на българските специалисти, високото ниво на лечение на сколиозата у нас. Основният фокус падна върху децата, за които сколиозата е едно преодолимо препятствие. Те се осмелиха да излязат пред всички, за да дадат кураж на тези, които се притесняват и да им покажат, че всичко е възможно. .
В част 2 на наръчника, психологът Емилия Крушков предоставя практически съвети за мотивация при рехабилитация на деца със сколиоза. Съветите обхващат как да се съчетаят рехабилитационните упражнения с ежедневието на детето, като се набляга на изграждането на умения за управление на времето. Крушков предлага стратегии за насърчаване на децата да правят упражненията.
Получавайте месечния бюлетин на Сколио БГ

Научавайте първи всички новости, събития и интересни факти от света и България и бъдете правилно информирани с месечния бюлетин на Сколио БГ.

ТЕЛЕФОН И ИМЕЙЛ
0884 717 888
siz@siz.bg
АДРЕС
гр.София, 1404 ж.к. Стрелбище
бул.”Петко Ю. Тодоров”, блок 5
КАБИНЕТИ
Център “Спорт и здраве”
УСБАЛО “Проф. Бойчо Бойчев”
Медицински център “Медикеър”