Иновация в полза на пациента за контрола на гръбначните изкривявания без рентгенова снимка с Форметрик.
Всеки родител на дете със сколиоза знае колко често се правят рентгенови снимки, за да се следи състоянието на гръбначния стълб. Може ли да се избегне това облъчване е въпросът, който родителите често си задават?
Вече има и положителен отговор – апаратът Форметрик (DIERS Formetric 4D).
Какво представлява апаратът Форметрик?
Системата се нарича видео растерна стереография и е базирана на топографската система на Моаре (Moiré). При използването на този метод пациентът стои пред видео камера, която заснема гръбначния стълб. Модел от успоредни ивици най-обикновена светлина се прожектира директно върху гърба на пациент. Когато светлината попада върху равна повърхност, тогава имаме права линия, а когато попадне върху крива повърхност, както човешкото тяло или човешкия гръб, например лопатката, талията и др. – там светлината се пречупва по определен начин. Сензитивната апаратура улавя тези отклонения, математически изчислява пространствената промяна и предоставя точни триизмерни координати за топографията на гърба.
Къде можем да се изследваме с Форметрик?
Апаратът Форметрик се намира в УСБАЛ по ортопедия “Професор Бойчо Бойчев” – Горна Баня, София. Модерната апаратура е разположена в специализирания кабинет за специфични физиотерапевтични упражнения при сколиоза – 4D Сколио Контрол. Това е мястото, където се прилагат съвременни методи за неоперативно лечение на сколиозата.
С помощта на Форметрик може обективно да се проследява повлияването на сколиозата. Изображенията на Форметрик дават възможност в реално време да се показват на пациента резултатите от упражненията и носенето а корсет.
“Около 10 години сме се борили да имаме апаратура, която да може без рентгеново облъчване да показва на децата какво е изкривяването, големината му и как може от едно упражнение това да се промени. Благодарение на Медицинския Университет – Катедрата по ортопедия и травматология тук в Университетската болница можем да правим безброй снимки.
Днес, например, можем да направим 100 снимки на едно дете преди упражнение и след това, като постави корсета и по-късно го свали. Самото дете вижда положителното развитие на неговата сколиоза, а това е важен импулс детето да се мотивира да прави упражнения и да носи своя корсет.”- сподели Борислав Чонгов, доктор – кинезитерапевт в УСБАЛО “Проф. Бойчо Бойчев” .
Възможно ли е Форметрик да се използва, за да се прави профилактика за сколиоза в рамките на цяло училище?
Изследването с Форметрик е абсолютно безвредно и с него могат да се правят скрининги. На базата на топографския анализ, който апаратът изготвя, може да се прогнозира дали има сколиоза и колко градуса е, колко градуса е изпъкването на кифозата и каква е лордозата – вдлъбването напред на гръба.
Форметрик дава 3D перспектива, чрез която можем да проверим всичките видове изкривявания на гръбначния стълб.
Системата обче се нарича DIERS Formetric 4D, тъй като тя приема за параметър и времето. Форметрик прави 12 снимки в рамките на 6 секунди. Целта е не просто дасе заснеме една снимка в определен момент, когато тялото може да е трепнало и да се отчете гръбначно изкривяване. Идеята е да се направят 12 снимки за 6 секунди. През целия интервал от време, докато тялото се мести, Форметрик анализира данните и създава най-точната картина на тялото.
Гледайте цялото интервю на NOVA NEWS в предаването “Пулс” с водещ Гергана Добрева оттук.